Rund bord i mahogny och mahognyfaner. Fyra iläggsskivor i olika längd medföljer. Längd 130-325, bredd 138, höjd 74 cm.
Bordet går inte att stänga helt om iläggsskivor inte används, ett 10 cm glapp mellan halvorna. Slitage. Märken. Fläckar. Smärre fanerskador. Fanerlagningar.