Børge Mogensen, soffa, "2212", Fredericia Stolefabrik, Danmark.
Tvåsitsoffa med lösa plymåer. Klädd i terracottafärgat skinn. Ben av teak. Längd 158, djup 81, höjd 76, sitthöjd ca 46 cm.
Smärre slitage. Märken. Repor på klädsel.