Delvis förgylld mässing. Urhus krönt med sovande Ceres. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Bredd 48, djup 20, höjd 63 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Uravla med slitage samt avslag runt nyckelhål. Kompletterad. Ej funktinstestad.