Klocka av alabaster, förgylld metall, samt med målad dekor. Urtavlan med emaljerade romerska siffor. Urverket märkt Ch. Suchy & fils. Brevete S.G.D.G. Träbas medföljer. Höjd exklusive träbas 42, bredd 21 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Slitage. Ställvis dekorbortfall. Märken. Glasskydd för urtavlan saknas.