Gucci, väska.
Väska i svart läder med detaljer i silverfärgad metall. Avtagbar och justerbar axelrem. Invändigt fodrad. Ett dragkedsförsedd ytterfack. Invändigt två fack samt två dragkedsförsedda innerfickor. Märkt "GUCCI made in italy" samt numrerad.
Ca 40 cm x 29 cm x 19 cm
Obetydligt ytslitage. Helhetsintrycket är mycket gott.
Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.