Design Övrigt
1351200

Stig Lindberg

(Sverige, 1916-1982)
Stig lindberg, fat, 2 st, samt vas, fajans, gustavsberg studio.

Stig Lindberg, fat, 2 st, samt vas, fajans, Gustavsberg Studio.

Polykromt bemålade. Fajansmålare Giowanni Pugno, och Eduard Berchslod. Singerade med studiohanden Sweden samt numrerade. Längd på faten 25-30 cm. Höjd på vasen 21,5 cm.

Nagg på vasens sida. Smärre fläckar. Glasyrmistor.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
3 000 SEK
Rekommendationer