1351823

Parti porslin, sex delar, Kina, Kanton, 1800-tal samt1900-tal

Parti porslin, sex delar, kina, kanton, 1800-tal samt1900-tal.

Bestående av tre burkar med lock. Samt mugg och kanna med lock. Dekorerade i emaljfärger och förgyllning, Dekorerade med figurscener, fåglar och insekter. Varierande storlek och utförande. Tekannan i träfodral. Muggens höjd 14.5, kannans höjd 12 cm. Burkarnas höjd 5.5, 7 och 9 cm.

Slitage. Mistor. Den större burken med spricka på locket och nagg.

Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13

Utropspris
3 000 SEK