1352152

Matta, rölakan, ca 227,5 x 163,5-168,5 cm, signerad IH.

Matta, rölakan, ca 227,5 x 163,5-168,5 cm, signerad ih.

Pastellbrun botten med rader av trappstegsmedaljonger och geometriska mönster i rött, grönt, brunt och benvitt. Grönmelerad bård.

Obetydligt slitage, smärre fläckar. Sidorna med trampveck, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
2 500 SEK