Skrivbord fanerat med mahogny, skinnklädd bordsskiva. Två lådor i sargen med mässingsbeslag. Rikt dekorerad uppsats med böljande linjer och intarsia i form av blommor. Två små skåpdörrar samt hylla i uppsatsen. Bredd 100, djup 60, höjd till bordsskiva 75 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Fanerskador. Fläckar. Låser i lådorna i sargen fungerar inte. Märken. Krackelyr.