Förgylld brons och vit marmor. Fundament med dekor av pärllist, fyra kolonner samt kompass. Emaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror, krön med rosett och baldakin. Höjd 56, längd 33 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Dekorelement saknas. Omarbetad. Urverket, kompassen och pendeln troligtvis senare. Skador, lagning. Märken. Nagg. Ej funktionstestad.