Grete Jalk, Soffa/dagbädd, Poul Jeppesen, Danmark, 1960/1970-tal.
Stomme av teak. Lös dyna i sits med orange textilklädsel. Hopfällbart ryggstöd med förvaringsutrymme. Brännmärkt. Längd 195, bredd 95 - 123, sitthöjd 38, höjd 72 cm.
Ställvis slitage. Märken. Klädsel något blekt.