Anna-Lisa Thomson, golvvas, lergods, "Paprika", Upsala Ekeby.
Reliefdekor av bladverk. Delvis glaserat gods. Stämplad UE 1081. Höjd 53 cm.
Ställvis krackelerad. Märken.