Bordsur, art deco, 3 delar, signerad S. Milan, Marti, Frankrike, 1920/30-tal.

Urhus i marmor, krönt av en metallgjuten, läsande dam i 1920-tals kläder. 8 dagars urverk, med klassiska Art deco-siffror. Höjd 40 cm, bredd 43,5 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Repor på urtavlan. Ej funktionstestad. Smärre kantnagg på marmorn. Nyckel finns.

Utropspris
300 EUR