Karmstolar, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Karmar och rygg med rikt skuren dekor av bl.a. akantusblad och krönande rosett. Hörnfleuroner och bladhölstrade ben. Fasta stoppade sitsar med ljusblå linneklädsel. Sitthöjd 42, höjd 74 cm.
Smärre slitage. Märken. Smärre skador. Fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.