Matbord, Biedermeier, 1800-talets mitt. Proveniens: Freddie Mercury

Bord fanerat med alm. Mässingsskodd samt med dekorativa mässingslister samt. Inläggningar av mörkare träslag. Två iläggsskivor med sarg medföljer (90 cm vardera). Längd 110-290, bred 120, höjd 72 cm.

Slitage. Fläckar. Fanerskador. Spricka. En mässingssko saknas. Delar av mässingslist saknas. Bordet är trögt att dra ihop helt men det går, det lämnar dock en glipa på ca 0,5 cm.

Proveniens

Freddie Mercury köpte bordet från Rupert Cavendish Antiques, London under sent 1980-tal och skickade det till sin våning i Montreux, Schweiz. Efter hans död 1991 sändes hans bohag och bordet för försäljning på Christie's, London. Då inköpt av nuvarande ägaren med familj.

Christie's
Nov 26, 1996
Lot Number
0050

Utropspris
10 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69