Skål med lock, porslin, Kina, troligen 1900-talets första hälft.
Dekor i emaljfärger med femkloig drake och fågel Fenix jagandes den brinnande pärlan. Med ett rött sex karaktärers sigillmärke i botten. Diameter 25 cm.
Smärre slitage. Smärre mistor. Helhetsintrycket är gott.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.