Vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror inskirven i klippformation flankerad av Venus och putto, signerad på urtavla samt i verket, sockel av betsat trä, 30x12x40 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Ej genomgången. Smärre slitage. Nagg. Klangskål med senare skruv