Fanerat med mahogny. Rik dekor av bl a Blumen Maruqueterie. Utfällbar skiva med schackbräde och intarsiadekor av spelkort och spelbrickor av lönn och färgad lönn, därunder med med förvaring. Längd 84, bredd 41-82, höjd 77 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre fanerskador. Torrsprickor. Renoverad.