Fodral av skuret och bronserat trä, emaljerad urtavla med arabiska siffror signerad "Cederlund Stockholm. Senare dekordelar i skuret trä. Pendel finns. Höjd cirka 98 cm. Bredd 71 cm.
Slitage. Skador. Renoverad. Kompletterad. Senare delar. Dekordelar saknas. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.