Biblioteksur, Lenzkirch, Tyskland, sent 1800-tal.

Bordspendyl med fodral av ek och dekorativa mässingsdetaljer. Urtavla av mässing och vitmetall med romerska siffor. Urverket märkt Lenzkirch. Pendel finns. Bredd 35, djup 22, höjd 54 cm.

Ej funktionstestad. Ej genomgången. Dörren till urtavlan går inte att låsa, och kärvar lite. Dekorelement på sidorna samt på krönet saknas. Smärre skador. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69