Konst Klassisk svensk konst
1368863

Carl Hjalmar Norrström

(Sverige, 1853-1924)

Carl Hjalmar Norrström, relief, brons, signerad och daterad 1905.

Porträtt av gudinnan Ceres i profil - beskyddare av jordens växtkraft samt djurs och människors fruktsamhet. 22 x 14.5 cm.

Ytslitage.

Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
3 000 SEK
Rekommendationer