Biblioteksur, John Warmink, Nederländerna, 1900-tal.

Fodral fanerat med valnöt och valnötsrot. Med handtag och pinjekottsfinialer av mässing. Med spelverk och månfas. Bredd 23, djup 17, höjd 27 cm. Nyckel finns.

Fodral med enstaka märken. Smärre skador på sidornas spröjs. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 500 SEK