Per Daniel Holm

(Sverige, 1835-1903)
Per Daniel Holm
(Sverige, 1835-1903)

Per Daniel Holm, olja på papp-pannå, signerad PH.

Landskap med sädesfält. 20,5 x 32 cm.

Smärre skador i marginalen.

Proveniens

Ram tillverkad av "AUGUST BERGIN & CO / Stockholm 1 / Fabrik för speglar och tafvelramar”

Målad ”plein air”. Troligtvis utförd i början av 1860-talet under någon av Holms fotvandringar under sommarmånaderna i Värmland, Dalarna och Norge. De flesta av Holms skisser i olja och akvarell ställdes efter hans död ut i Konstnärshuset, Stockholm, "Förteckning öfver Professor P. D. Holms efterlemnade arbeten. Studier och skisser i olja, akvarell och pennteckning", 7-14 november 1903.

Konstnär

Utropspris
4 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801