1373702

TALLRIKAR, 3+1+1 st, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Tallrikar, 3+1+1 st, kompaniporslin, kina,  qingdynastin, qianlong (1736-95).

Dekor i famille rose med motiv av strödda blommor. Tre med konturerade brätten. Diameter ca 23 cm.

Slitage, nagg. De två udda tallrikarna med skador/lagningar.

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist asiatisk keramik & konsthantverk, äldre europeisk keramik samt glas
+46 (0) 70 788 84 75

Utropspris
2 500 SEK
Rekommendationer