1374674

Tekanna med lock och koppar, 2 st, porslin, Kina, 1800-tal resp 1900-tal.

Tekanna med lock och koppar, 2 st, porslin, kina, 1800-tal resp 1900-tal.

Cylindrisk tekanna med dekor i underglsayrblått med motiv av trädgårdsklippa, blommor och fladdermöss. Höjd 16,5 cm. Tekoppar med motiv av lekande barn i trädgård, bär Chenghuas märke men 1900-tal. Höjd 5 cm diameter 10 cm.

Slitage.

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Specialist konsthantverk
+46 (0) 70 788 84 75

Utropspris
2 500 SEK
Rekommendationer