Bronserad och delvis förgylld stomme med 9 ljusarmar varav 3 för stearinljus. Beklädd med glasblommor, löv- samt stavformade prismor. Stamglas med avslutande klot. Senare elektrifiering.
Höjd 75 cm. Totalhöjd 130 cm. Diameter 60 cm.
Åldersrelaterat slitage. Dammig. Enstaka prismor saknas. Ej funktionstestad.