1375732

Skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

Skål, porslin. mingdynastin (1368-1644).

Med mingmärke i botten. Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap. Diameter 9 cm.

Slitage. Små nagg.

Proveniens

The Hatcher Collection, Christie's June 1984.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
3 000 SEK
Rekommendationer