251
1380666

Matta, antik Heris, ca 375 x 280,5 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Terrakottarödmelerad botten med stor polykrom medaljong, benvita hörnornament, polykroma blom- och palmettrankor. Mörkblå huvudbård med blom-, granatäppel-, palmett- och arabeskrankor.

Ställvis något hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ställvis påmålad, lagningar. Långsidorna med obetydliga skador, kortsidorna saknar några knutrader.