Fanerat med mahogny. Två hurtsar med sex lådor, på ett hjul vardera. Skiva delvis klädd i rött läder. Tre lådor undertill. Märkt Heal & Son London. Längd 122, bredd 58, höjd 76 cm.
Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Märken.
Ingemar Dahlbergs samling