Dekor i underglasyrblått. Dekor av stiliserade blommor. Hög fotring så kallad "mokuhai-gata" med kammönster. Diameter 21-22 cm.
Slitage. Smärre mistor. Smärre nagg. Ett skålfat med hårspricka ca. 4 cm.
Skålfaten har enligt uppgift på en text skriven av säljarens mor varit i familjens ägo sedan 1910 eller tidigare.