1395880

Skålfat, tre stycken, Japan, 'Nabeshima ware', Edo (1603-1868), troligen 1800-talets andra hälft.

Dekor i underglasyrblått. Dekor av stiliserade blommor. Hög fotring så kallad "mokuhai-gata" med kammönster. Diameter 21-22 cm.

Slitage. Smärre mistor. Smärre nagg. Ett skålfat med hårspricka ca. 4 cm.

Placering: Geijersgatan 3A, 411 34 Göteborg

Skålfaten har enligt uppgift på en text skriven av säljarens mor varit i familjens ägo sedan 1910 eller tidigare.

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
5 000 SEK