Kanna, keramik. Islamisk, tidigt 1900-tal.

Dekor i blått, turkost, aubergine och vit glasyr med motiv av elegant par som underhåller varandra med musik. Höjd 40 cm.

Lagad pip, fastlimmat lock. Krackelyr. Nagg, slitage.

Utropspris
2 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

284. Ernst Billgren, ”Stor omsorg”.
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
Budhistorik
120 000

ditt bud
Aktuellt bud:
120 000 SEK