Fanerat med mahogny. Två utfällbara klaffar, sarg med två lådor. Lyrformad fot på fyrpassformad fotplatta. Beslag i mässing. Längd 94 - 141, bredd 68, höjd 75 cm.
Slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Märken. Repor. Lådorna går att öppna, men kärvar. Nyckel saknas.