Ek. Delvis skuren dekor. Beslag av järn. Invändigt klädd i sammet. Senare benställning med svarvade ben. Längd 63 cm. Bredd 53 cm. Höjd inklusive benställning ca 83 cm. Nyckel finns.
Slitage. Renoverad. Kompletterad. Smärre skador. Senare benställning.