Fodral fanerat med valnöt. Dekor av halvkolonner med kannelyr, hänklar i mässing. På lockets insida dekor av musicerande putti. Skivor medföljer. Längd 49, bredd 37, höjd 23 cm.
Slitage. Märken. Ställvisa fanerskador. Vev saknas. Ej funktionstestad. Ej genomgången.