Dekor i underglasyrblått av flodlandskap och figurer invid palats. Lock med krönande kotteknopp. Längd 28, höjd 11 cm.
Slitage. Nagg. Det ena fatet med flertaler lagningar.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10