IKEA

(Sverige, 1943-)
IKEA
(Sverige, 1943-)

Skrivbord, "Österbybruk", ur Ikeas 1700-tals serie, 1990-tal.

Gulmålat, rektangulärt på svängda ben. En låda i sargen med dragknopp i mässing. Brännmärkt. Bredd 118, djup 60, höjd 76 cm.

Ställvis slitage. Märken. Tre sprintar saknas.

Formgivare

Utropspris
4 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71