Polykrom dekor med motiv av fenixfåglar och blommande prunus. Höjd 69 cm (vasens höjd 44 cm).
Slitage. Tillverkningsdefekter. Nagg vid foten på vasen. Vasens hals möjligen kortad. Senare montering. El ej i funktion.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10