Johan Fredrik Martin

(Sverige, 1755-1816)
Johan Fredrik Martin
(Sverige, 1755-1816)

Johan Fredrik Martin, akvatintetsning, signerad i plåten.

"Utsigt af staden Strängnäs /Vue de la Ville de Strängnäs". P. 31,8 x 39,5 cm.

Ej examinerad ur ram, veck.

H. Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, nr 190

Nr. 27 ur "Svenska Vuer”, den gustavianska tidens stora topografiska bildverk, utgiven mellan 1805-12, vilket bildar en länk mellan Dahlbergs "Suecia antiqua et hodierna" och Thersners "Fordna och närvarande Sverige". I verket avbildas städer, slott och parker, vattenleder, skeppsdockor, fabriker och gruvor. De enskilda plåtarna vilka finns på Nationalmuseum, har under 1800- och 1900-talet använts för utgivandet av senare editioner. Endast blad som är försedda med blindstämpel i romboiden mellan titlarna på svenska och franska är tryckta under Martins levnad.

Utropspris
2 500 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801