Bruno Mathsson & Piet Hein, bord för Fritz Hansen, 1986
Skiva av vit laminat med aluminiumkant, korade spännben, etikettmärkt, 195x80x71 cm
Bruksslitage. Rostangrepp längst ner på bordsbenen.
Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.