Slaglåsgevär, lätta infanteriet Ryssland, m/1843

P Malherbe A Liége, (Belgien), numrerad 834 samt 9864 på insidan av kolvens mässingslock, kolvbeslag med numreringen 834 samt den krönta ryska kejserliga dubbelörnen, mässingsplakett med gravyr IC [IS] I samt dubbelörnen, varbygel med krönt B samt otyliga stämplar på pipa och beslag. Längd ca 117 cm.

Åldersrelaterat slitage. Hanen stannar inte i bakre läget.

Imperial Russian 1st Model Brunswick Percussion Rifle, by P.J. Malherbe, Liege Belgium. The rifle was adopted in Russian service as the Model 1843 Luttich Carbine.

Utropspris
15 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46