Design Övrigt
1417755

Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Bertil Vallien, skulptur, glas, Kosta Boda, Sweden.

Polykromt tonat glas, i form av ett hur med invändig dekor av ett ansikte. Signerad Kosta Bida B.Vallien 7090876. Etikettmärkt. På träsockel. Höjd, inklusive träsockel, 18,5 cm. Bredd inklusive träsockel, 15 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Bertil Vallien är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
3 000 SEK