Klocka med fodral av sköldpaddsimitation och iläggningar av mässingsplåt. Förgyllda belag. Emaljerad urtavla med romerska och arabiska siffor, märkt Fabian Höglund Stockholm. Höjd 37 cm. Bredd 17 cm. Pendel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Smärre dekorbortfall. Något slitage. Nyckel saknas.