Allmoge
1418100

Skänkskåp, Järvsö, Hälsingland, 1800-talets första hälft.

Molnmarmorerat mot mörk botten, märkt Nils Andersson 1811. Dörrspeglar med blomstermåleri och rosetter. Ovandel med skåpsdörr samt två lådor, nederdel med en låda och en skåprsdörr. Bredd 127, djup 55, höjd 224 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ställvisa färgbortfall och nötningar. Smärre skador och lagningar. Nyckel saknas.

Utropspris
25 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71