Gustaf Möllenborg, bläckställ, silver, nyrokoko, Stockholm 1845.
En skrivbordsuppsats på fyra tassar samt med hänklar, två glasflaskor på kvadratiska brickor, samt i mitten lock med stående mansfigur med hatt, rock, typsatser och bok. Uppsats, lock samt de två brickorna stämplade. Höjd 23 cm. Bredd 29 cm. Djup 19 cm. Vikt utan glas 1023 gram.
Bladdekor med bristningar. Bucklor. Glasflaskornas saknar lock.