Mahognyfanerat. Fyra lådor. Två pelarformade målade ben på varsin kvadratisk fot med kulfötter. 225 x 100, höjd 74 cm.
Märken, fläckar, fanerskador.
Jämför bord i biblioteket på Övralid, Motala kommun, författaren Verner von Heidenstams bostad.