Kan inte nå servern

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

Carl Larsson, akvarell och kol på papper uppklistrad pannå.

"En Sommarsaga". Utförd 1884. 70 x 146 cm.

Papp lagd på papp-pannå. Fuktskador nedre marginal. Färgbortfall. Veck. Revor. Fläckar.

Proveniens

Professor Carl Wahlund (1846-1913), Uppsala.
Kalmar Nation, Uppsala (deponerad på Uppsala Universitetsbibliotek sedan 1986).

Utställningar

Ulwa Neergaard, ”Carl Larsson: signerat med pensel och penna”, 1999, upptagen i verksförteckningen, s. 25 som kat. nr. 200.
Georg Pauli, ”Konstnärsbrev II”, Stockholm 1928, s.21f.
Börjeson, Bertil "Från Grèz till 'Bortom Bullret'. Några anteckningar om Kalmar Nations Carl Larsson-kartonger.", i Kalmar Nations skriftserie XXVII, 1950, s. 42-45.
Börjeson, Bertil, ”De nordiska konstnärernas jul i Paris 1882. Ett postscriptum till uppsatsen Från Grèz till Bortom bullret”, i Kalmar nations skriftserie XXIX, 1952, s. 30-36.
Nationalmuseum, Torsten Gunnarsson, "Carl Larsson, En utställning ingående i Nationalmuseums 200-årsjubileum", Stockholm, 1992, sid 44
Gunnarsson, Torsten. (red.), The painters in Grez-sur-Loing, Tokyo, 2000.
Meister, Anna, Rech, Carina & Sidén, Karin (red.), Grez-sur-Loing: konst och relationer, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 2019, sid 173 f.

Övrig information

I denna kartong möter vi den norske konstnären Frithiof Smith-Hald som var verksam i Frankrike vid tiden och hans hustru fläktar honom honom med en solfjäder som om han var avsvimmad. Runt om figurerna har Carl Larsson målats en rokokoinspirerad girlang - precis i linje med det måleri han höll på med "utanför kartongerna". I sin inventering av kartongerna för Kalmar Nations räkning beskriver Bertil Börjesson motivet som följer: "Vid midvinterfesten passerade sommarminnena revy, minnen från längre eller kortare artistutflykter i skilda väderstreck. Ingen stannade frivilligt kvar i Paris när hettan blev för svår, utan flyktade därifrån, gärna ut till kusten, där nya måleriska motiv och uppfriskande bad lockade" (Börjesson sid 39).
I bakgrunden skymtar (från vänster) August Hagborg, Robert Thegerström och Georg Pauli vilka alla befann sig i Ver-sur-mer sommaren 1884. Georg Pauli beskrev denna sejour i sina memoarer "Pariserpojkarne" där det framgår att det fördes ett sorglöst leverne med havsbad, pensionatsliv och "amorösa förvecklingar".

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
20 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice