Vit marmor och förgylld brrons. Urhuset krönt med skulpturen "Joueur des dès" (Tärningskastaren) av Henry Paul Hudelet (1849-1878). Höjd 22,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Urtavla med skador. Ej funktionstestad. Nyckel finns.