Mahogny. Blå, knapphäftad galonklädsel fäst med pärlspik, resårsits. Brickmärkt Hälsningborgs hamn No 876. Sitthöjd 44, höjd 97 cm.
Slitage. Repor. Märken.
Helsingborgs Hamns hamnkontor byggdes om i början på 1950-talet. Arkitekt var Mogens Mogensen. Inredningen levererades av Frankins Möbler i Helsingborg.