Fåtölj, Swedish Modern, Franklins Möbler, 1950-tal.

Mahogny. Blå, knapphäftad galonklädsel fäst med pärlspik, resårsits. Brickmärkt Hälsningborgs hamn No 876. Sitthöjd 44, höjd 97 cm.

Slitage. Repor. Märken.

Proveniens

Helsingborgs Hamns hamnkontor byggdes om i början på 1950-talet. Arkitekt var Mogens Mogensen. Inredningen levererades av Frankins Möbler i Helsingborg.

Utropspris
10 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13