Skrivbord, "Österbybruk", ur Ikeas 1700-tals serie, 1990-tal
Svartmålat, rektangulärt på svängda ben, en låda i sargen med två avdelare samt dragknopp i mässing, brännmärkt, 118x60x76 cm
Bruksslitage. Fläckar. Märken.