Delvis förgylld, cylindrisk modell på tre kulfötter. Riklig dekor av fornnordiskt inspirerad ornamentik samt av lagerblad och pärlstav. Livet graverat "Axel Jacobsens hederspris vid Västernorrlands idrottsförbunds skidtävlingar 1910". Höjd 20 cm. Vikt 1074 gram.
Slitage, främst på förgyllning. Bucklor.